30 פסלי חוצות חדשים בעיר

30 פסלי חוצות חדשים שמה לעצמה העיריה כמטרה להציב ברחבי העיר. מדובר בפרויקט מבורך שהחל בשנת 2021 ולאחרונה עם השלמת מרבית הפסלים אנו רואים אותם צצים זה אחר זה. והפסלים מקוריים ומרהיבים ומושכים את תשומת לב העוברים והשבים בהתלהבות.

לצפייה בפסלים שכבר הוצבו לחצו כאן
לקטלוג פסלי העיר לחצו כאן

הנה למשל פסל בדמותם של דוד ופולה בן גוריון בגודל קרוב לטבעי שיצרה האמנית שירה זלוור והוצב מול ביתם של השניים בשד' בן גוריון 17.

וההתלהבות רבה. אנשים עוצרים, מסתכלים, מתרשמים, ומקפידים להצטלם מחובקים עם השניים. או לפחות סלפי. מדובר בפסל יחיד מסוגו בעיר שמציג את דמויותיהם ממש, בסגנון מוזיאון השעווה. הדמויות של השניים עשויות ברונזה, גובהם כמטר ארבעים והם מוצגים כזוג עממי וצנוע.

להקמת הפסלים נבחרו 30 אמנים רב תחומיים מהמובילים בארץ שטרם הציבו פסלי חוצות. אנחנו בתל אביב אז האמנים מחולקים כמובן שווה בשווה מבחינה מגדרית, כולל אמנים ערבים, וגם שניים שנפטרו זה מכבר. על האמנים לא הוטלו מגבלות כלשהן אלא לפי דמיונם החופשי, אבל הרעיון הוא שכל פסל אמור לספר סיפור. חלקם בחרו נושא בעל הקשר לתל אביב, כמו זה של פולה ודוד בן גוריון, פסל "מגדלור", "מונומנט", "אין מציל" או פסל החתולים של האמנית יעל פרנק. כי מה זה תל אביב בלי החתולים.

הפסל מציג שני חתולי ברונזה שתופסים תנומה על קוביות בטון לבנות ועליהן המילים כן ולא. הפסל היפה הוצב בשד' שאול המלך פינת דרך בגין, במיקום סואן למדי ונטול חתולים. אולי כדי למלא את החסר.

גם הפסל "האיש ההולך" של איתן ברטל ואילן גולדשטיין נושא עימו הקשר תרבותי תל אביבי נושן. הוא מציג את האיש מהרמזור הירוק, זה שאף פעם לא מתקדם לשום מקום, שמשמש מזה שנים רבות כפרזנטור של הפרויקט המחאתי בשם זה של צמד היוצרים.

הפסלים מוצבים ברחבי העיר אבל עם דגש למרכזה ולדרומה. ביפו הוצגו עד כה ארבעה פסלים, שלושה מהם בפארק המדרון והרביעי, הפסל "כיפה" של האמן מחמוד קייס, הוצב בכיכר הקטנה שבפינת יהודה מרגוזה ויהודה הימית.

גם שני אמנים שהלכו לעולמם זה מכבר זכו למקום של כבוד בפרויקט: עמוס קינן, אושייה תרבותית, שפסלו "גמל ודקל" משנת 1991 בגובה 50 ס"מ שוחזר ביציקת ברונזה בגובה שלושה מטרים והוצב בגן מאיר, אזור מגוריו ופועלו של קינן:

וגם אורי קצנשטיין שפסלו "Backyard" בצורת ראש אדום ענקי בוקע מהמדרכה ברחוב הרכבת ומאזין קשב רב:

עם סיום הצבת 30 הפסלים, בקרוב, כל אמנות החוצות במרחב העירוני תקוטלג והפסלים יוגדרו באופן רשמי כאוסף, ששמו יהיה "אבץ" – אמנות במרחב ציבורי.

לצפייה בפסלים שכבר הוצבו לחצו כאן

2 תגובות

הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*