הפילבוקס האבוד בקרית שלום

הנה לכם פנינה היסטורית חביבה שלא תוכלו לבקר בה: בלב שכונת קרית שלום, ממש בשדרות הוותיקים מתנשא לפתע מצוק כורכר קטן שמעליו חבוי פילבוקס מנדטורי נשכח. זהו הפילבוקס המנדטורי היחיד בעיר ואחד הבודדים ששרדו בארץ, אך הוא נעלם מעיני הרשויות והשכנים מלמטה סיפחו אותו אליהם.

הפילבוקס

הפילבוקסים הם עמדות שמירה מבוצרות שהבריטים הקימו בימי מאורעות 1936-1939. הם יצוקים בטון עבה וצורתם עגולה עם חרכי ירי מסביב. כנראה שצורתם הזכירה אז למישהו קופסת גלולות ועל כן הם נקראו פילבוקס (Pill Box).
הפילבוקסים המנדטוריים הם אתרים היסטוריים חשובים, וכדוגמה לכך הפילבוקס בשכונת תל גיבורים הסמוכה לנו שסביבו הוקם פארק רחב ידיים והוא מתוחזק ע"י עיריית חולון כאתר תיירות היסטורי. אבל זה שלנו עבר מתחת לרדאר של הרשויות ונשכח.

יצוק בעומק הכורכר
חרכי ירי מסביב

נקפוץ רגע להתחלה. על הגבעה הגדולה הסמוכה לפילבוקס, הגבעה המרכזית של קרית שלום, הקימו הבריטים באמצע שנות העשרים את בית המטבחיים המרכזי של כל מרכז הארץ. בניין בית המטבחיים נשמר וכיום פועל בו בית ספר נופים. גם מגדל המים המיוחד של בית המטבחיים נשתמר והוא מעטר את חצר בית הספר.
המקום היה אז מבודד ומרוחק מישוב עירוני, רובו ככולו מפורדס, ותושבי האזור היו כפריים ערבים עניים ומועדים לפורענות. לא הרחק מהפילבוקס, מרחק כמה מאות מטרים, בשני במאי 1921 נרצחו הסופר חיים ברנר וחמשת חבריו ע"י אספסוף ערבי.

הפילבוקס נבנה כדי להגן על בית המטבחיים. ממרומי סלע הכורכר הוא שולט על מרחבי הסביבה וכולל חרכי ירי ב-360 מעלות. למרגלות המצוק עדיין מקיפה חומת כורכר מאז את השטח שהיה הבסיס הצבאי, וגם מבנה הכורכר ששימש למגורי השומרים עדיין במקומו. במהלך השנים ניבנו במתחם בתי מגורים נוספים והשטח פרטי וסגור.

חומת הכורכר והמבנה העתיק

הפילבוקס חבוי במרומי סלע הכורכר ומוסתר בצמחייה, ורוב תושבי הסביבה כלל לא יודעים על קיומו. ותיקי השכונה זוכרים שהיו מטפסים אליו בילדותם או בפעולות בצופים, חלקם זוכרים אותו בתור "הבית של המכשפה".

בחודש מאי 2013 ביקר עבדכם הנאמן בפעם האחרונה בפילבוקס לאחר שטיפס על מצוק הכורכר מצידו הפונה לרחוב. ויתכן והייתי האחרון לבקר בו, מכיוון שמעט אחר כך דיירי המתחם למטה החליטו לשים לזה סוף וחפרו מפרץ רחב בסלע הכורכר שבודד את הפילבוקס. כיום לא ניתן להגיע אליו אלא מבתוך המתחם הסגור.

מפרץ הפרדה בכורכר


אבל רגע, לפני שאתם עוזבים מאוכזבים,

אם בכל זאת חפצה נפשכם לגעת בהיסטוריה בואו לרחוב מזא"ה 61-63. בין הבתים מפרידה חומת כורכר עתיקה, והיא מקיפה את הבית מאחור וגם את הבתים הסמוכים לו מכיוון רחוב אוליפנט.

אלה שרידיה של חומה טמפלרית משנת 1870, כארבעים שנה לפני יסוד תל אביב. החומה המקורית היתה באורך קילומטרים רבים והקיפה חווה חקלאית רחבת ידיים – חוות רוהאם, שהיתה ההתיישבות הגרמנית הראשונה באזור.

תגובות

הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*